Seminář počítačové grafiky seznámí studenty s vybranými výzkumnými tématy počítačové grafiky jako jsou efektivní zobrazovací metody, modelování povrchů a jejich optických vlastností, simulace fyzikálních jevů, geometrické modelování a animace. Seminář se bude věnovat i grafickým technikám využívaným v příbuzných oborech jako je zpracování obrazu, počítačové vidění a interakce člověka s počítačem. Cílem předmětu je jednak přiblížit vybraná témata studentům a zároveň pomocí rozboru kvalitních výzkumných prací rozvíjet schopnost vědecké práce v oboru.
Předpokladem absolvování předmětu je zpracování tří vybraných článků dle níže uvedených kritérií a aktivní účast na semináři. Dva články s velkým dopadem na komunitu počítačové grafiky bude student prezentovat na semináři a písemně rozebere důvody popularity článku (detaily jsou uvedeny níže). Pro jeden článek student zpracuje recenzi ve formě obvyklé pro grafické konference a časopisy.
Vyučující provede předvýběr úspěšných a vlivných článků a ve spolupráci se studenty provede výběr dvou článků, které budou studenti podrobně zpracovávat. Pro takto vybrané dva články student připraví:
Prezentace článků a následná diskuze bude probíhat v rámci schůzek grafické skupiny (CG lunch). Pro kvalitní diskuzi článků v rámci semináře je nutné, aby všichni studenti nastudovali i ty články, které nebudou aktivně prezentovat!
Pro třetí článek zpracuje student recenzi dle formulářů dodaných vyučujícím. Diskuze recenzí proběhnou mimo CG lunch.
Jako jedno z možných vodítek pro výběr článků, které budeme v rámci semináře probírat, jsem vytvořil soubory, které obsahují nejvlivnější články (měřeno počtem citací) z časopisů ACM Transactions on Graphics, Computer Graphics Forum, IEEE Transactions on Visualizations and Computer Graphics. Tyto časopisy zahrnují nejen články přímo zaslané k publikaci do časopisů, ale i články které byly publikovány na nejvýznamnějších konferencích v oboru jako je SIGGRAPH, Eurographics, IEEE Viz, či EGSR (od roku 2008).
Soubor obsahuje 500 nejcitovanějších publikací z let 2005-2016 (z celkového počtu 8494) a zúžený výběr na publikace z let 2012-2016 (z celkového počtu 2995). Zajímavé je sledovat i trend vývoje citací dané publikace.
Pro zmapování aktuálního dění v počítačové grafice se podívejte na přehled článků z konferencí SIGGRAPH a EUROGRAPHICS na stránce Ke-Sen Huanga: https://kesen.realtimerendering.com/. Je tam chronologický přehled grafických článků včetně odkazů na pdf, videa a prezentace.
Důležité: Uvedené soubory jsou vodítkem zajímavých a citovaných prací v oboru k datu jejich vytvoření. Při výběru článků, které budete prezentovat můžete zohlednit i různá subjektivní kritéria. Pokud vy nebo školitel víte o relevantním článku z oblasti příbuzné počítačové grafice, je možné domluvit se na jeho prezentaci/rozboru i v případě, že nevyšel na grafické konferenci / časopise.
The seminar takes place on Thursdays from 11:00 to 12:00 in Gastrolab (E-409).
Adéla Šubrtová
Viktor-Adam Koropecký
Pavel Šuma
Tomáš Jochman
Nikolaos Efthymiadis
Martin Káčerik
Petr Lorenc
Uršula Žákovská
Jan Bayer
Michal Kucera
Sarka Sochorova
Jonas Serych
Filip Naiser
Pokud nebude uvedeno jinak prezentace a diskuze budou probíhat ve čtvrtky 11:00-12:00. Prezentace zacnou v polovine kvetna. Pokud to situace umozni budou v Gastrolabu (E-409), jinak online: SPG Meet.
Otakar Jasek
David Futschik
Pokud nebude uvedeno jinak prezentace budou probíhat ve čtvrtky 11:00 v místnosti E-409 (Gastrolab)
Roman Janovsky
Ondrej Texler
Teymur Azayev
Pokud nebude uvedeno jinak prezentace budou probíhat ve čtvrtky 11:00 v místnosti E-409 (Gastrolab)
Jakub Hendrich
Vojtech Salansky
Tomáš Barák
Jakub Fišer
Vojtěch Bubník